خبر یزد

آخرين مطالب

مهم‌ترین برنامه‌های‌ پنجمین پایتخت کتاب ایران چیست؟ فرهنگي

مهم‌ترین برنامه‌های‌ پنجمین پایتخت کتاب ایران چیست؟

  بزرگنمايي:

خبریزد- «رقیه دوست‌فاطمی‌ها» درباره انتخاب شهر یزد به عنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران گفت: طرح «پایتخت کتاب ایران» طرحی در راستای ترویج کتابخوانی و همکاری و تعامل نهادهای شهری برای برجسته ‌کردن موضوع کتاب در شهرهای کشور است.

وی افزود: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد نیز با طرح‌هایی نظیر «یک داستان تازه، یک استکان چای تازه»، اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی مبتنی بر کتاب در کتابخانه‌ها از جمله نشست‌های کتاب‌خوان، جمع‌خوانی، رونمایی و نقد کتاب، تجلیل از نویسندگان، مشاوره کتاب، کلاس‌های خلاقیت مادر و کودک، شعرخوانی و قصه‌گویی برای کودکان، حافظ خوانی، شاهنامه‌خوانی، مثنوی‌خوانی و غیره، در این برنامه بزرگ مشارکت داشته است.

این مسئول ادامه داد: همچنین پیش‌بینی برنامه‌های متنوع در گذر فرهنگ و هنر که در فروردین ماه سال جاری توسط وزیر محترم فرهنگ و ارشاد افتتاح شد، ارائه خدمات کتابخانه گردشگر برای گردشگران خارجی و داخلی و حمایت از افراد و سازمان‌های مردم نهاد حوزه کتاب و کتابخوانی و مشارکت در برنامه‌های آنها که همگی با مشارکت گسترده مردمی و مخاطب عام در سراسر استان و حتی در دورافتاده‌ترین روستاها برگزار شده است، از دیگر اقدامات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد برای مشارکت در طرح انتخاب «پایتخت کتاب ایران» و «روستاها و عشایر دوستدار کتاب»‌ بوده است.

دوست فاطمی‌ها با اشاره به برنامه‌های متنوع فرهنگی که با موضوع کتاب و کتابخوانی در یزد برگزار می‌شود، گفت: طرح کتاب تأثیرگذار من، نشست‌های نمایش‌نامه خوانی که از چهار سال پیش تا امروز با تأکید بر حضور نابینایان و افراد با نیازهای خاص، تجلیل از مفاخر و اندیشمندان بومی که هم وجهه استانی دارند و هم دارای شهرت کشوری هستندآ از دیگر این برنامه‌هاست.

وی همکاری مستمر با دستگاه‌های همسو در حوزه ترویج کتابخوانی به‌ خصوص زندان یزد را یاداور شد و افزود: به موجب این اقدام، پایگاه کتاب و کتابخوانی زندان‌ها در ندامتگاه مرکزی یزد شکل گرفت و در سال جاری نیز سازمان زندان‌های کشور، کتابخانه زندان مرکزی یزد را به عنوان نخستین «پایگاه کتاب و کتابخوانی» در کشور معرفی کرد.

وی گفت: همچنین می‌توان به برگزاری کارگاه‌های مستمر و تأثیرگذار با موضوع آموزش قصه‌گویی اشاره کرد که نتیجه آن راهیابی دو تن از قصه‌گویان برگزیده از شهر یزد به مرحله نهایی جشنواره ملی قصه‌گویی نهاد بود.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد تصریح کرد: استاندارد‌سازی و شاداب سازی کتابخانه‌های عمومی شهر یزد، ارتقای نمرات کتابخانه‌ها، افزایش تعداد بخش‌های نوسوادان و منابع، آموزش کتابداران و ایجاد فضای همدلی و صمیمیت در بین همکاران و کتابداران از جمله اقداماتی است که در کتابخانه‌های عمومی یزد انجام شده است.

وی افزود: ما در چند سال گذشته با حمایت دبیر کل محترم نهاد و همکاری مسئولان استانی موفق شدیم بسیاری از کتابخانه‌های استان و به‌ ویژه شهر یزد را بازسازی و شاداب سازی کنیم تا هم کاربری‌های بیشتری از جمله بخش‌های کودک به آنها افزوده شود و هم نگرانی‌های موجود در خصوص فرسوده بودن کتابخانه‌ها را برطرف کنیم.

به گفته‌ی وی،  در این زمینه کتابخانه عمومی شرف‌الدین علی‌یزدی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های‌ عمومی کشور مکان مناسبی برای اجرای طرح‌های کتاب محور در پنجمین پایتخت کتاب ایران خواهد بود چرا كه این کتابخانه در بافت تاریخی یزد  قرار گرفته است و توانسته پاسخگوی نیازهای کتاب دوستان باشد؛ همچنین این کتابخانه با بیش از دو هزار عضو فعال، پس از کتابخانه وزیری، دومین کتابخانه مشهور یزد است. علاوه بر این کتابخانه علامه جعفری (در منطقه دارای اولویت اجتماعی حسن‌آباد)، رئیس فرهمند، غدیر و امام علی(ع) جزو کتابخانه‌های بازسازی شده‌ای هستند که هم در بخش ارائه خدمات به کودکان و نوجوانان و هم در بخش ارائه خدمات فرهنگی و آموزشی به اقشار مختلف جامعه موجب تحول شده‌اند.

دوست فاطمی‌ها تأکید کرد: در میان تمام طرح‌های پیش‌بینی شده برای فعالیت‌های پایتخت کتاب ایران در سال آینده، بدون شک افتتاح کتابخانه مرکزی یزد در سال 1398 مهم‌ترین طرح شهر یزد خواهد بود. طی چهار سال گذشته و انتخاب شهرهای مختلف به عنوان پایتخت کتاب ایران اتفاقات خوبی در حوزه ترویج فرهنگ کتابخوانی در این شهرها رخ داد، اما مصادف شدن افتتاح و بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی یزد می‌تواند به عنوان نقطه عطفی در فعالیت‌های حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی در شهر یزد به عنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران باشد که تلاش می‌کنیم بیشترین بهره‌برداری را از این رویداد فرهنگی داشته باشیم.

وی‌ تصریح کرد: آبان ماه امسال کلنگ ساخت سالن اجتماعات چندمنظوره «نگین» به همت خیرین و با پیگیری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد، در کنار ساختمان کتابخانه فرخی یزدی واقع در گذر فرهنگ و هنر به زمین زده شد که ان‌شاء‌الله در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و می‌تواند به‌ عنوان پایگاه مهم ترویج کتاب در پایتخت کتاب ایران مطرح شود.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد با اشاره به حضور مؤثر خیرین در زمینه احداث و تجهیز کتابخانه‌های عمومی، گفت: خیرین همیشه بازوی همراه کتابخانه‌های عمومی بوده‌اند و یزد بیشترین کتابخانه مشارکتی و خیرساز را در استان دارد و این نشان از حضور مؤثر و دلسوزانه خیرین در زمینه کتاب و کتابخوانی است.

دوست فاطمی‌ها یادآور شد: بخش مهمی از توسعه فرهنگی در بستر مشارکت‌های مردمی شکل می‌گیرد و تا زمانی که ظرفیت‌های عمومی و مردمی به کمک دستگاه‌ها و نهادهای دولتی نیایند، نمی‌توان انتظار داشت که طرح‌های فرهنگی در جامعه به نتیجه برسد. لذا کتابخانه‌های عمومی که در خط مقدم ارتباط با جامعه و مخاطب فرهیخته قرار دارند، پتانسیل بزرگی برای تحقق این هدف دارند.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد در این‌باره توضیح داد: بر اساس رویکرد جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در تأسیس کتابخانه‌ها، به‌ویژه‌ کتابخانه‌های مرکزی، این مکان صرفاً محلی برای نگهداری و امانت دادن کتاب نخواهد بود بلکه در این رویکرد جدید کتابخانه‌ها به باشگاه‌های فرهنگی و هنری چند منظوره با فعالیت‌های گسترده با محوریت کتاب تبدیل خواهند شد که افتتاح کتابخانه مرکزی یزد ظرفیت عظیمی در حوزه گسترش فرهنگ کتابخوانی در اختیار ما خواهد گذاشت.

وی در ادامه به بیان فعالیت‌های صورت گرفته در استان یزد در حوزه جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب پرداخت و گفت: طبیعتاً روستاهایی که کتابخانه عمومی در آن قرار دارد، بالقوه پتانسیل و ظرفیت بیشتری برای انتخاب به عنوان روستای دوستدار کتاب دارند؛ چرا که یک مرکز فرهنگی مجهز و دارای برنامه‌های فرهنگی منظم و مستمر و نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده در جهت نیل به این هدف به کمک آنها می‌آید.

دوست فاطمی‌ها درباره نقش مؤثر کتابداران کتابخانه‌های روستایی و مشارکت آنها در انتخاب روستاهای دوستدار کتاب گفت: تأثیر کتابداران روستایی در تحقق این امر به قدری برجسته است که امسال در بین  11 روستای دوستدار کتاب از 7 کتابدار روستایی نهاد کتابخانه‌ها تقدیر به‌عمل آمد. همچنین در حوزه استمرار فعالیت‌های فرهنگی روستاها سه روستای رئیس‌آباد ابرکوه، دهشیر تفت و عزآباد اشکذر مورد تقدیر قرار گرفتند که بخش اعظم آن، به واسطه فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی و زحمات کتابداران پرتلاش آنها بوده است.

به گفته‌ی وی، در بخش عشایری نیز کتابداران نهاد در شهرستان‌های خاتم و ابرکوه و در مناطقی که محل زندگی عشایر کوچ‌نشین است به فعالیت مشغول هستند. در سطح کشوری نیز از علیرضا محسنی، کتابدار کتابخانه عمومی حاج علی‌اکبر محبوبی گردکوه، به عنوان روستای دوستدار کتاب در سطح کشور، شایسته تقدیر شناخته شد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان افزود: مشارکت در طرح «مروجان کتاب و کتابخوانی» که برنامه‌ای در راستای شناسایی و تقدیر از افرادی است که به صورت گمنام برای ترویج کتابخوانی در جامعه تلاش می‌کنند و در قالب این طرح، ساده‌ترین ایده‌ها تا طرح های بزرگی که به ترویج کتابخوانی کمک می‌کنند، معرفی و حمایت می‌شوند تا به عنوان الگویی برای کتابخوانی در جامعه ترویج شوند. مروجان کتابخوانی و افراد فرهیخته مرتبط با کتاب که از اعضای کتابخانه‌های عمومی هستند نیز از طرف نهاد در این امر مشارکت داشته‌اند که در سال 1397 از 3 کتابدار کتابخانه‌های عمومی (طاهره اسدزاده از خاتم؛ کبری ستار از ابرکوه؛ محسن کمالیان از اشکذر) در این بخش تقدیر به‌عمل آمد.

وی از مشارکت در طرح جام باشگاه‌های کتابخوانی به عنوان دیگر فعالیت‌های مورد توجه استان یزد یاد کرد و گفت: در حال حاضر حداقل 250 باشگاه کتابخوانی در کتابخانه‌های استان به ثبت رسیده است که فعالیت‌های متنوع ترویج کتاب و کتابخوانی در آن صورت گرفته و جزو برترین باشگاه‌های کتابخوانی در استان هستند. همچنین می‌توان به حضور و فعالیت دیگر باشگاه‌ها در محل کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد.

دوست فاطمی‌ها ادامه داد: خوشبختانه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد در تعامل با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های استان به ویژه استانداری یزد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، فرمانداری‌ها، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، آموزش و پرورش، سازمان اسناد و کتابخانه ملی، جمعیت هلال احمر، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان، صدا و سیما و سازمان میراث فرهنگی استان یزد تلاش کرده در جهت انجام وظایف و تحقق اهداف خود برای گسترش و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی گام‌های موثری بردارد. این تعامل در پیشبرد اهداف فرهنگی به حدی است که گاهی هماهنگی‌های لازم بدون نامه‌نگاری و طی روند اداری معمول، انجام می‌شوند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرایی شدن برنامه‌های فرهنگی هنری یزد با برند وحشی بافقی

ماجرای داوطلب شدن ابرکوهی‌ها برای گشودن معبر مین عملیات رمضان

برگزاری همایشی در یزد برای گرامیداشت همسر امیرچخماق

هنرمندان برگزیده استان یزد در سال 97 تجلیل شدند

تنها گنبد چین خورده‌‌ی تیموری ایران؛ پیدای پنهان یزد

مرمت اساسی خانه وحشی بافقی زمانبر است

نگران خانه‌های بدون سکونت بافت‌های تاریخی هستیم

رونمایی از دو کتاب در دانشگاه علوم قرآنی میبد

اهدای بیش از 1000 نسخه کتاب و نشریه به کانون‌های مساجد یزد

ارسال 83 مقاله به دبیرخانه همایش فخر چهلم در استان یزد

تنها بنای باقیمانده ایران از عهد تیموری در یزد، موریانه‌زدایی شد

یزد مظهر هنر اصیل ایرانی و اسلامی است

ارسال بسته‌های کتاب و اسباب بازی مهریزی‌ها به مناطق سیل زده

ریزش بخشی از قلعه فهرج در بارندگی اخیر یزد

ارسال کمک‌های نهاد کتابخانه‌های یزد به مناطق سیل زده

همایش ملی «فرهنگ رضوی، بانوان فرهیخته» در یزد برگزار می‌شود

ایجاد اشتغال پایدار برای زندانیان یزد با ترویج صنایع دستی

«تمدن کاریزی» اساس زندگی مسالمت‎‎آمیز ادیان در ایران و یزد

خانه تاریخی صغیره اردکان ثبت ملی شد

برپایی نمایشگاه عکاس فرانسوی در خانه تاریخی آقازاده ابرکوه + تصاویر

«انتظار» یعنی مدیریت درست دشواری‌ها

برنامه‌های فرهنگی کانون اصلاح و تربیت یزد در کشور شاخص است

پرونده سرقت هویت مسجد جامع یزد همچنان باز است

سامانه گردشگری الکترونیک باغ جهانی دولت‌آباد رونمایی شد

سه میلیارد ریال صرف ساماندهی گلزارهای شهدا مهریز شد

اغلب کاروانسراهای اردکان شرایط مناسبی ندارد

ضرورت تامین زمین برای توسعه فضای آموزشی در یزد

مهلت ثبت نام مدارس تیزهوشان و نمونه، تمدید شد

یزد مظهر هنر اصیل ایرانی و اسلامی است

ریزش بخشی از قلعه فهرج در بارندگی اخیر یزد

ارسال بسته‌های کتاب و اسباب بازی مهریزی‌ها به مناطق سیل زده

تحلیل نمایش کاکوتی در حوزه هنری یزد

حرکت خودجوش هنرمندان یزدی برای کمک به سیل‌زدگان کشور

ارسال 83 مقاله به دبیرخانه همایش فخر چهلم در استان یزد

مرمت اساسی خانه وحشی بافقی زمانبر است

تعدادی از مدارس استان یزد تعطیل شد

آیین نکوداشت «علی سطانی گردفرامرزی» در یزد برگزار می‌شود

نکوداشت ادیب معاصر یزد اواخر فروردین ماه جاری برگزار می شود

وصل به دریا

سخنور نامی و جوان یزد که سرش را به باد داد

برج‌های خاموش یزد همچنان خاموش!

سخنور نامی و جوان یزد که سرش رابه باد داد

میلاد امام حسین (ع) در زورخانه های مهریز گرامی داشته شد

رشد 40 درصد اسکان مسافران نوروزی در تفت

«یادگار پدری» به جمع بوم‌گردی‌های مهریز پیوست + تصاویر

تشییع پیکر مدیر کل اسبق ارشاد یزد در شیراز

برند پایتخت کتاب ایران باید نماد پایدار شهر یزد شود

مدیر کل بنیاد شهید یزد خبر داد؛ یزد قریب 10 هزار جانباز دارد/آسایشگاه جانبازان به زودی اجرایی می‌شود

راهیابی نویسندگان یزدی به مرحله نهایی جشنواره شعر و داستان انقلاب

خویدک، روستایی با افسانه‌های کهن تاریخی