خبر یزد

آخرين مطالب

مهم‌ترین برنامه‌های‌ پنجمین پایتخت کتاب ایران چیست؟ فرهنگي

مهم‌ترین برنامه‌های‌ پنجمین پایتخت کتاب ایران چیست؟

  بزرگنمايي:

خبریزد- «رقیه دوست‌فاطمی‌ها» درباره انتخاب شهر یزد به عنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران گفت: طرح «پایتخت کتاب ایران» طرحی در راستای ترویج کتابخوانی و همکاری و تعامل نهادهای شهری برای برجسته ‌کردن موضوع کتاب در شهرهای کشور است.

وی افزود: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد نیز با طرح‌هایی نظیر «یک داستان تازه، یک استکان چای تازه»، اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی مبتنی بر کتاب در کتابخانه‌ها از جمله نشست‌های کتاب‌خوان، جمع‌خوانی، رونمایی و نقد کتاب، تجلیل از نویسندگان، مشاوره کتاب، کلاس‌های خلاقیت مادر و کودک، شعرخوانی و قصه‌گویی برای کودکان، حافظ خوانی، شاهنامه‌خوانی، مثنوی‌خوانی و غیره، در این برنامه بزرگ مشارکت داشته است.

این مسئول ادامه داد: همچنین پیش‌بینی برنامه‌های متنوع در گذر فرهنگ و هنر که در فروردین ماه سال جاری توسط وزیر محترم فرهنگ و ارشاد افتتاح شد، ارائه خدمات کتابخانه گردشگر برای گردشگران خارجی و داخلی و حمایت از افراد و سازمان‌های مردم نهاد حوزه کتاب و کتابخوانی و مشارکت در برنامه‌های آنها که همگی با مشارکت گسترده مردمی و مخاطب عام در سراسر استان و حتی در دورافتاده‌ترین روستاها برگزار شده است، از دیگر اقدامات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد برای مشارکت در طرح انتخاب «پایتخت کتاب ایران» و «روستاها و عشایر دوستدار کتاب»‌ بوده است.

دوست فاطمی‌ها با اشاره به برنامه‌های متنوع فرهنگی که با موضوع کتاب و کتابخوانی در یزد برگزار می‌شود، گفت: طرح کتاب تأثیرگذار من، نشست‌های نمایش‌نامه خوانی که از چهار سال پیش تا امروز با تأکید بر حضور نابینایان و افراد با نیازهای خاص، تجلیل از مفاخر و اندیشمندان بومی که هم وجهه استانی دارند و هم دارای شهرت کشوری هستندآ از دیگر این برنامه‌هاست.

وی همکاری مستمر با دستگاه‌های همسو در حوزه ترویج کتابخوانی به‌ خصوص زندان یزد را یاداور شد و افزود: به موجب این اقدام، پایگاه کتاب و کتابخوانی زندان‌ها در ندامتگاه مرکزی یزد شکل گرفت و در سال جاری نیز سازمان زندان‌های کشور، کتابخانه زندان مرکزی یزد را به عنوان نخستین «پایگاه کتاب و کتابخوانی» در کشور معرفی کرد.

وی گفت: همچنین می‌توان به برگزاری کارگاه‌های مستمر و تأثیرگذار با موضوع آموزش قصه‌گویی اشاره کرد که نتیجه آن راهیابی دو تن از قصه‌گویان برگزیده از شهر یزد به مرحله نهایی جشنواره ملی قصه‌گویی نهاد بود.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد تصریح کرد: استاندارد‌سازی و شاداب سازی کتابخانه‌های عمومی شهر یزد، ارتقای نمرات کتابخانه‌ها، افزایش تعداد بخش‌های نوسوادان و منابع، آموزش کتابداران و ایجاد فضای همدلی و صمیمیت در بین همکاران و کتابداران از جمله اقداماتی است که در کتابخانه‌های عمومی یزد انجام شده است.

وی افزود: ما در چند سال گذشته با حمایت دبیر کل محترم نهاد و همکاری مسئولان استانی موفق شدیم بسیاری از کتابخانه‌های استان و به‌ ویژه شهر یزد را بازسازی و شاداب سازی کنیم تا هم کاربری‌های بیشتری از جمله بخش‌های کودک به آنها افزوده شود و هم نگرانی‌های موجود در خصوص فرسوده بودن کتابخانه‌ها را برطرف کنیم.

به گفته‌ی وی،  در این زمینه کتابخانه عمومی شرف‌الدین علی‌یزدی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های‌ عمومی کشور مکان مناسبی برای اجرای طرح‌های کتاب محور در پنجمین پایتخت کتاب ایران خواهد بود چرا كه این کتابخانه در بافت تاریخی یزد  قرار گرفته است و توانسته پاسخگوی نیازهای کتاب دوستان باشد؛ همچنین این کتابخانه با بیش از دو هزار عضو فعال، پس از کتابخانه وزیری، دومین کتابخانه مشهور یزد است. علاوه بر این کتابخانه علامه جعفری (در منطقه دارای اولویت اجتماعی حسن‌آباد)، رئیس فرهمند، غدیر و امام علی(ع) جزو کتابخانه‌های بازسازی شده‌ای هستند که هم در بخش ارائه خدمات به کودکان و نوجوانان و هم در بخش ارائه خدمات فرهنگی و آموزشی به اقشار مختلف جامعه موجب تحول شده‌اند.

دوست فاطمی‌ها تأکید کرد: در میان تمام طرح‌های پیش‌بینی شده برای فعالیت‌های پایتخت کتاب ایران در سال آینده، بدون شک افتتاح کتابخانه مرکزی یزد در سال 1398 مهم‌ترین طرح شهر یزد خواهد بود. طی چهار سال گذشته و انتخاب شهرهای مختلف به عنوان پایتخت کتاب ایران اتفاقات خوبی در حوزه ترویج فرهنگ کتابخوانی در این شهرها رخ داد، اما مصادف شدن افتتاح و بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی یزد می‌تواند به عنوان نقطه عطفی در فعالیت‌های حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی در شهر یزد به عنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران باشد که تلاش می‌کنیم بیشترین بهره‌برداری را از این رویداد فرهنگی داشته باشیم.

وی‌ تصریح کرد: آبان ماه امسال کلنگ ساخت سالن اجتماعات چندمنظوره «نگین» به همت خیرین و با پیگیری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد، در کنار ساختمان کتابخانه فرخی یزدی واقع در گذر فرهنگ و هنر به زمین زده شد که ان‌شاء‌الله در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و می‌تواند به‌ عنوان پایگاه مهم ترویج کتاب در پایتخت کتاب ایران مطرح شود.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد با اشاره به حضور مؤثر خیرین در زمینه احداث و تجهیز کتابخانه‌های عمومی، گفت: خیرین همیشه بازوی همراه کتابخانه‌های عمومی بوده‌اند و یزد بیشترین کتابخانه مشارکتی و خیرساز را در استان دارد و این نشان از حضور مؤثر و دلسوزانه خیرین در زمینه کتاب و کتابخوانی است.

دوست فاطمی‌ها یادآور شد: بخش مهمی از توسعه فرهنگی در بستر مشارکت‌های مردمی شکل می‌گیرد و تا زمانی که ظرفیت‌های عمومی و مردمی به کمک دستگاه‌ها و نهادهای دولتی نیایند، نمی‌توان انتظار داشت که طرح‌های فرهنگی در جامعه به نتیجه برسد. لذا کتابخانه‌های عمومی که در خط مقدم ارتباط با جامعه و مخاطب فرهیخته قرار دارند، پتانسیل بزرگی برای تحقق این هدف دارند.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد در این‌باره توضیح داد: بر اساس رویکرد جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در تأسیس کتابخانه‌ها، به‌ویژه‌ کتابخانه‌های مرکزی، این مکان صرفاً محلی برای نگهداری و امانت دادن کتاب نخواهد بود بلکه در این رویکرد جدید کتابخانه‌ها به باشگاه‌های فرهنگی و هنری چند منظوره با فعالیت‌های گسترده با محوریت کتاب تبدیل خواهند شد که افتتاح کتابخانه مرکزی یزد ظرفیت عظیمی در حوزه گسترش فرهنگ کتابخوانی در اختیار ما خواهد گذاشت.

وی در ادامه به بیان فعالیت‌های صورت گرفته در استان یزد در حوزه جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب پرداخت و گفت: طبیعتاً روستاهایی که کتابخانه عمومی در آن قرار دارد، بالقوه پتانسیل و ظرفیت بیشتری برای انتخاب به عنوان روستای دوستدار کتاب دارند؛ چرا که یک مرکز فرهنگی مجهز و دارای برنامه‌های فرهنگی منظم و مستمر و نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده در جهت نیل به این هدف به کمک آنها می‌آید.

دوست فاطمی‌ها درباره نقش مؤثر کتابداران کتابخانه‌های روستایی و مشارکت آنها در انتخاب روستاهای دوستدار کتاب گفت: تأثیر کتابداران روستایی در تحقق این امر به قدری برجسته است که امسال در بین  11 روستای دوستدار کتاب از 7 کتابدار روستایی نهاد کتابخانه‌ها تقدیر به‌عمل آمد. همچنین در حوزه استمرار فعالیت‌های فرهنگی روستاها سه روستای رئیس‌آباد ابرکوه، دهشیر تفت و عزآباد اشکذر مورد تقدیر قرار گرفتند که بخش اعظم آن، به واسطه فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی و زحمات کتابداران پرتلاش آنها بوده است.

به گفته‌ی وی، در بخش عشایری نیز کتابداران نهاد در شهرستان‌های خاتم و ابرکوه و در مناطقی که محل زندگی عشایر کوچ‌نشین است به فعالیت مشغول هستند. در سطح کشوری نیز از علیرضا محسنی، کتابدار کتابخانه عمومی حاج علی‌اکبر محبوبی گردکوه، به عنوان روستای دوستدار کتاب در سطح کشور، شایسته تقدیر شناخته شد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان افزود: مشارکت در طرح «مروجان کتاب و کتابخوانی» که برنامه‌ای در راستای شناسایی و تقدیر از افرادی است که به صورت گمنام برای ترویج کتابخوانی در جامعه تلاش می‌کنند و در قالب این طرح، ساده‌ترین ایده‌ها تا طرح های بزرگی که به ترویج کتابخوانی کمک می‌کنند، معرفی و حمایت می‌شوند تا به عنوان الگویی برای کتابخوانی در جامعه ترویج شوند. مروجان کتابخوانی و افراد فرهیخته مرتبط با کتاب که از اعضای کتابخانه‌های عمومی هستند نیز از طرف نهاد در این امر مشارکت داشته‌اند که در سال 1397 از 3 کتابدار کتابخانه‌های عمومی (طاهره اسدزاده از خاتم؛ کبری ستار از ابرکوه؛ محسن کمالیان از اشکذر) در این بخش تقدیر به‌عمل آمد.

وی از مشارکت در طرح جام باشگاه‌های کتابخوانی به عنوان دیگر فعالیت‌های مورد توجه استان یزد یاد کرد و گفت: در حال حاضر حداقل 250 باشگاه کتابخوانی در کتابخانه‌های استان به ثبت رسیده است که فعالیت‌های متنوع ترویج کتاب و کتابخوانی در آن صورت گرفته و جزو برترین باشگاه‌های کتابخوانی در استان هستند. همچنین می‌توان به حضور و فعالیت دیگر باشگاه‌ها در محل کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد.

دوست فاطمی‌ها ادامه داد: خوشبختانه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد در تعامل با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های استان به ویژه استانداری یزد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، فرمانداری‌ها، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، آموزش و پرورش، سازمان اسناد و کتابخانه ملی، جمعیت هلال احمر، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان، صدا و سیما و سازمان میراث فرهنگی استان یزد تلاش کرده در جهت انجام وظایف و تحقق اهداف خود برای گسترش و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی گام‌های موثری بردارد. این تعامل در پیشبرد اهداف فرهنگی به حدی است که گاهی هماهنگی‌های لازم بدون نامه‌نگاری و طی روند اداری معمول، انجام می‌شوند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افشاگری مطهری از اتفاقی عجیب در مجلس

دفاع مقدس از بخش‌های مهم تاریخ ایران است

برگزاری آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی طلاب در یزد

سه مرکز جامعه القرآن در بافق در دست ساخت است

294 دانش آموز یزدی به مسابقات طرح دادرس راه یافتند

آموزش‌های مدارس با فضاهای شهری متناسب باشد

44 مدرسه و فضای آموزشی یزد در تصرف سایر دستگاه‌هاست

مدارس تصرفی یزد تنها در صورت نیاز آموزش و پروش تخلیه می‌شود

سالانه 200 قرآن آموز بافقی، آموزش کلام وحی را فرا می گیرند

شایعه خودکشی عبدالرضا داوری در فضای مجازی+ عکس

تغییر کاربری قلعه ملکی هرات پس از پایان مرمت

راه اندازی پرتال ملی همکلاسی آسمانی یک ضرورت فرهنگی و اجتماعی است

آیین بزرگداشت حسین مسرت پژوهشگر، مصححّ متون کهن، کتابشناس و یزدشناس پیشکسوت، با عنوان «کاریز فرهنگ

برگزاری اولین نمایشگاه منطقه‎ای صنایع دستی در میبد

در آیین تجلیل از پژوهشگر برجسته یزدی مطرح شد؛ مسرت کاریز جوشان فرهنگ یزد است

رهبر انقلاب پس از دیدار با آبه: با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

نخستین جشنواره زردآلوی دهستان فراغه ابرکوه برگزار شد

آئین بزرگداشت نویسنده و پژوهشگر یزدی برگزار شد

2 کتاب نویسنده و پژوهشگر معاصر یزد رونمایی شد

مطالبات هنرمندان ابرکوهی در حاشیه برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی

ساخت 10 واحد اقامتگاه بوم گردی در مهریز آغاز شد

اثر فرهنگی تاریخی «خانه فلسفی» یزد در به ثبت ملی رسید

15 عنوان کتاب در حوزه ایثار یزد چاپ شد

استقبال ناشرین از سومین دوره جایزه کتاب سال یزد

هفته فرهنگ و نشاط تیرماه آینده در یزد برگزار می شود

مرمت و ساماندهی قلعه ملکی هرات خاتم آغاز شد

نمایشگاه دائمی صنایع دستی در مهریز گشایش یافت

شکایت مجمع از علی مطهری و محمود صادقی

بادگیر، هویتی غیرقابل سرقت

شهر جهانی یزد مهجور از هنر جهانی سینما

فرهنگ و هنر باید در مقوله پیشگیری از وقوع جرم نقش‌آفرین باشند

رونمایی از 60 طرح سنتی سفال و سرامیک میبد در میراث فرهنگی کشور

54 اثر از یزد به جشنواره ملی فانوس ارسال شد

سامانه اطلاع رسانی کلاس های اوقات فراغت در یزد طراحی شد

یزدی‌ها 800 میلیون تومان فطریه و کفاره پرداخت کردند

مناطق سیل‌زده جنوب کشور ایستگاه پایانی تئاتر «بغض اسارت»

پاسداشت یک عمرخدمت صادقانه به کتاب و فرهنگ یزد

540 روحانی برای تبلیغ به روستاهای یزد اعزام شدند

بزرگداشت «حسین مسرت» نویسنده یزدی برگزار می‌شود

شهر جهانی زیلو میهمان نصف جهان می‌شود

چرا درهای بقعه‌ی شاه کمالیه‌ی یزد به روی مردم بسته است؟

یزدی‌ها برای ثبت جهانی طلای خود تلاش می‌کنند

احیا و حفظ صنایع دستی مهریز به فرهنگ سازی نیاز دارد

مشاور خاتمی: روحانی هر چه زودتر برود بهتر است

ایجاد مسیر گردشگری در طولانی‌ترین قنات جهان در یزد + تصاویر

ایجاد مسیر گردشگری در طولانی‌ترین قنات جهان در یزد

مداخله کشورهای عربی سد راه ثبت جهانی بادگیرهای یزد + عکس

نمره درسی، بهانه هتک حرمت معلم در فضای مجازی

تمام دستگاه ها برای حفظ برند شهر جهانی به میدان بیایند

هتک حیثیت معلم توسط دانش‌آموزان در یزد