خبر یزد

آخرين مطالب

با عنوان بازی بعد از 7.3

پنجمین دوره کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی برگزار می شود فرهنگي

پنجمین دوره کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی برگزار می شود

  بزرگنمايي:

خبر یزد - شیراز- پنجمین دوره کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی با عنوان« بازی بعد از 7.3» در شیراز برگزار می شود.

 دبیر جشنواره قوام الدین شیرازی در خصوص پیشینه این رویداد مهم حوزه معماری تصریح کرد: کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی در سال 1393 با هدف انتقال تجارب حرفه‌ای، آموزش عملی و کاربردی، آشنایی با روش‌های به روز طراحی، شناخت مصالح و جزئیات اجرایی و تجربه عملی ساخت و همچنین آشنایی هر چه بیشتر شهروندان و مخاطبان عام با مقوله معماری؛ برنامه ریزی جهت اجرای براساس متد طرح و ساخت آغاز شد.
عبدالوهاب زنگنه در ادامه افزود: اولین دوره این رویداد در اردیبهشت ماه 1394 در محوطه جلوخان باغ عفیف آباد شیراز (که آن زمان فضایی رها شده و فاقد طراحی شهری و هویت مشخص و کاربری غالباً پارکینگ بود) برگزار شد.
وی اضافه کرد: تجربه اول این رخداد و بازتاب‌های مثبت اجتماعی و حرفه‌ای آن سبب شد که دوره دوم با برنامه ریزی دقیق‌تر و اضافه شدن کارگاه‌های آموزشی پیش از ساخت و همچنین افزایش مدت زمان دوره ساخت در اردیبهشت 1395 در همان سایت قبلی با رویکرد استفاده از آجر به عنوان مصالح اصلی برگزار شود.
زنگنه عنوان کرد: بازتاب این دوره، شورای اسلامی شهر شیراز را بر آن داشت که با نامگذاری این جلوخان به «گذر قوام الدین شیرازی» پروژه طراحی این سایت را در دستور کار شهرداری شیراز قرار داده و این مکان به یک پلازای شهری تبدیل و مکانی برای رویدادهای شهری و اجتماعی تبدیل شود.

دبیر این کارگاه مسابقه ادامه داد: این رخداد با دعوت از معماران شاخص نسل جوان و غیر شیرازی در دوره سوم (سال 1396) و افزایش توان نیروهای انسانی و تمرکز بیشتر بر مقوله آموزش معماری و تکنیک‌های طراحی و ساخت از یک اتفاق بومی خارج و تبدیل به یک جریان و رویداد مهم شهری در ابعاد ملی شد.
وی با اشاره به اینکه این جریان از لحاظ نوع برنامه ریزی و از نظر مقیاس برگزاری و شکل و فرم کلی جریان، مشابه دیگری در سطح کشور ندارد خاطرنشان کرد: این جشنواره سعی دارد با بازنگری‌های مداوم و استفاده از نظرات کارشناسانه منتقدان خود مسیر بالندگی را طی کند.
زنگنه با اشاره به برگزاری چهارمین دوره این جشنواره در اردیبهشت ماه 1397 یادآور شد: این جریان با هدف پیدا کردن راه حل های معمارانه برای حل مسائل و معضلات روز جامعه، با عبور از محدوده معماری، به موضوع محیط زیست پرداخت که به اذعان بسیاری از کارشناسان، در روند اهداف خود عملکرد موفقی داشت.
وی اضافه کرد: در این گام با دعوت از متخصصین سایر رشته‌های مرتبط با موضوع و حضور علاقه مندان و نخبگان در جمع معماران، این رویداد از لحاظ مخاطب، مرزهای جدیدی را تجربه کرد و این موضوع یکی از مهمترین دستاوردها و شاخصه‌های دوره چهارم کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی است.
زنگنه با اشاره به سایر اهداف این رویداد بزرگ گفت: با نگاهی به تاریخچه 4 ساله جشنواره، مهمترین هدف رویداد قوام الدین پیدا کردن راه حل های معمارانه برای مسائل روز جامعه در کنار ارتقا سطح آموزش حرفه‌ای و آگاه سازی جامعه عمومی است. هدفی که تلاش برای دستیابی به آن دستمایه طرح موضوع پنجمین دوره با نگاه به آسیب‌های اجتماعی پس از سانحه شده است. هر چند که معتقدیم در کنار این هدف کلان، تجربه میزبانی شیراز از یک رویداد تخصصی شهری ملی قابل تأمل به شمار می‌آید.
در این رهگذر، دبیر اجرایی این کارگاه مسابقه درباره علت نام گذاری دوره پنجم به نام «بازی بعد از 7.3» توضیح داد: عنوان «7.3» برگرفته از زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه است.
مهدی پیروی افزود: از آنجا که به غیر از سرپناه، تأمین نیازهای روحی و روانی آسیب دیدگان زلزله از اهمیت ویژه ای برخوردار است، این دوره تمرکز خود را بر طراحی و ساخت فضاهای بازی جهت مناطق آسیب دیده و آسیب پذیر قرار داده است.
وی عنوان کرد: طی روند این دوره هشت اثر معماری تولید خواهد شد که از این هشت اثر، 4 اثر به استان کرمانشاه و 4 اثر به مناطق محروم شیراز اهدا می‌شود.

دبیر اجرایی کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی ادامه داد: در این راستا فراخوان دعوت از طراحان و مربیان دوره در روز 22 بهمن ماه 1397 اعلان رسمی شد و علاقه مندان به شرکت می‌توانند تا تاریخ 20 اسفند ماه 1397 با ثبت نام در سایت www.q-arch.ir و دریافت کد رهگیری آمادگی خود را اعلام کنند همچنین متقاضیان باید طرح خود را براساس موارد مندرج در فراخوان حداکثر تا تاریخ 20 فروردین ماه 1398 به آدرس الکترونیکی و دبیرخانه (opencall@q-arch.ir ) ارسال کنند.
پیروی ادامه داد: در این مرحله هیأت انتخاب اولیه 8 اثر را جهت ساخت از میان آثار و طرح‌های رسیده انتخاب و در روز 22 فروردین ماه 1398 معرفی خواهد کرد.
وی گفت: طراحان منتخب با دریافت هزینه‌های ساخت و حق الزحمه طی روزهای دوم تا پنجم اردیبهشت ماه 1398 در کارگاه‌های آموزشی به آموزش کارآموزان و مهیا ساختن موارد اجرایی پرداخته و پس از آن طی روزهای هفتم تا دوازدهم در سایت گذر قوام الدین شیرازی (جلوخان باغ عفیف آباد) مشغول ساخت آثار خود خواهند شد.
دبیر اجرایی کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی بیان کرد: آثار ساخته شده سیزدهم اردیبهشت ماه توسط هیأت داوران بررسی و مراسم اختتامیه برگزار می‌شود. همچنین پس از دوره یک هفته‌ای نمایش عمومی آثار در سایت، دست ساخته‌ها به مناطق مشخص شده در شیراز و استان کرمانشاه در تاریخ 20 اردیبهشت ماه 1398 منتقل می‌شوند.
پیروی گفت: همچون دوره‌های گذشته برنامه نشست‌ها و سخنرانی‌های تخصصی و مرتبط با موضوع با حضور صاحب نظران و نخبگان در عصرگاه های دوره زمانی ساخت در سایت رویداد برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: شرکت کنندگان به عنوان اصلی ترین مخاطب این رویداد جهت کسب تجربه، انتقال تجارب گذشته و ایجاد هم افزایی همواره حضوری فعال و پرشور داشته‌اند و ساخت آثار با مشارکت آنها حاصل می‌شود.
دبیر اجرایی پنجمین دوره کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی گفت: علاقه مندان به حضور در این رویداد می‌توانند از تاریخ 20 اسفند ماه 1397 الی اول اردیبهشت 1398 با مراجعه به سایت www.q-arch.ir ثبت نام نموده و در دوره طرح وساخت شرکت کنند.
پیروی اضافه کرد: این برنامه همچون دوره‌های گذشته با همراهی و حمایت سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف از جمله شورای اسلامی شهر شیراز و شهرداری کلانشهر شیراز، دفتر فنی استانداری فارس، سازمان نظام مهندسی، حوزه هنری انقلاب اسلامی و همچنین حمایت بخش خصوصی در روز 3 اردی بهشت ماه سال آینده و به مناسبت روز معمار برگزار خواهد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فیلم کوتاه آبی کمرنگ در یزد کلید خورد

امسال 4005 زائر از یزد به سرزمین وحی سفر می‌کنند

کلاس های اوقات فراغت کتابخانه های عمومی بافق آغاز شد

دفاع مقدس از بخش‌های مهم تاریخ ایران است

برگزاری آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی طلاب در یزد

سه مرکز جامعه القرآن در بافق در دست ساخت است

294 دانش آموز یزدی به مسابقات طرح دادرس راه یافتند

آموزش‌های مدارس با فضاهای شهری متناسب باشد

44 مدرسه و فضای آموزشی یزد در تصرف سایر دستگاه‌هاست

مدارس تصرفی یزد تنها در صورت نیاز آموزش و پروش تخلیه می‌شود

سالانه 200 قرآن آموز بافقی، آموزش کلام وحی را فرا می گیرند

شایعه خودکشی عبدالرضا داوری در فضای مجازی+ عکس

تغییر کاربری قلعه ملکی هرات پس از پایان مرمت

راه اندازی پرتال ملی همکلاسی آسمانی یک ضرورت فرهنگی و اجتماعی است

آیین بزرگداشت حسین مسرت پژوهشگر، مصححّ متون کهن، کتابشناس و یزدشناس پیشکسوت، با عنوان «کاریز فرهنگ

برگزاری اولین نمایشگاه منطقه‎ای صنایع دستی در میبد

در آیین تجلیل از پژوهشگر برجسته یزدی مطرح شد؛ مسرت کاریز جوشان فرهنگ یزد است

رهبر انقلاب پس از دیدار با آبه: با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

نخستین جشنواره زردآلوی دهستان فراغه ابرکوه برگزار شد

آئین بزرگداشت نویسنده و پژوهشگر یزدی برگزار شد

2 کتاب نویسنده و پژوهشگر معاصر یزد رونمایی شد

مطالبات هنرمندان ابرکوهی در حاشیه برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی

ساخت 10 واحد اقامتگاه بوم گردی در مهریز آغاز شد

اثر فرهنگی تاریخی «خانه فلسفی» یزد در به ثبت ملی رسید

15 عنوان کتاب در حوزه ایثار یزد چاپ شد

استقبال ناشرین از سومین دوره جایزه کتاب سال یزد

هفته فرهنگ و نشاط تیرماه آینده در یزد برگزار می شود

مرمت و ساماندهی قلعه ملکی هرات خاتم آغاز شد

نمایشگاه دائمی صنایع دستی در مهریز گشایش یافت

شکایت مجمع از علی مطهری و محمود صادقی

بادگیر، هویتی غیرقابل سرقت

شهر جهانی یزد مهجور از هنر جهانی سینما

فرهنگ و هنر باید در مقوله پیشگیری از وقوع جرم نقش‌آفرین باشند

رونمایی از 60 طرح سنتی سفال و سرامیک میبد در میراث فرهنگی کشور

54 اثر از یزد به جشنواره ملی فانوس ارسال شد

سامانه اطلاع رسانی کلاس های اوقات فراغت در یزد طراحی شد

یزدی‌ها 800 میلیون تومان فطریه و کفاره پرداخت کردند

مناطق سیل‌زده جنوب کشور ایستگاه پایانی تئاتر «بغض اسارت»

پاسداشت یک عمرخدمت صادقانه به کتاب و فرهنگ یزد

540 روحانی برای تبلیغ به روستاهای یزد اعزام شدند

بزرگداشت «حسین مسرت» نویسنده یزدی برگزار می‌شود

شهر جهانی زیلو میهمان نصف جهان می‌شود

چرا درهای بقعه‌ی شاه کمالیه‌ی یزد به روی مردم بسته است؟

یزدی‌ها برای ثبت جهانی طلای خود تلاش می‌کنند

احیا و حفظ صنایع دستی مهریز به فرهنگ سازی نیاز دارد

مشاور خاتمی: روحانی هر چه زودتر برود بهتر است

ایجاد مسیر گردشگری در طولانی‌ترین قنات جهان در یزد + تصاویر

ایجاد مسیر گردشگری در طولانی‌ترین قنات جهان در یزد

مداخله کشورهای عربی سد راه ثبت جهانی بادگیرهای یزد + عکس

نمره درسی، بهانه هتک حرمت معلم در فضای مجازی