خبر یزد

آخرين مطالب

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد:

سازمان‌های مردم‌نهاد پرچمدار صلح و دوستی ایرانیان باشند اجتماعي

سازمان‌های مردم‌نهاد پرچمدار صلح و دوستی ایرانیان باشند

  بزرگنمايي:

خبر یزد - مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد گفت: لازم است در عصر جهانی‌شدن سازمان‌های مردم نهاد پرچمدار صلح و دوستی ایرانیان در مجامع بین المللی باشند . به گزارش ایسنا-منطقه یزد،«فخرالسادات خامسی هامانه» در نخستین رویداد «شهر جهانی، شهر بدون پلاستیک» به تشریح توسعه پایدار پرداخت و اظهار کرد: توسعه پایدار فرآیندی است که موجب تحول در باورهای فرهنگی نهادهای اجتماعی و سیاسی به صورت بنیادین گردیده و بدون آنکه به منابع نسل های آینده صدمه ای وارد شود سطح رفاه جامعه ارتقا می‌یابد .
وی افزود: در مدل‌های جدید توسعه پایدار از اجتماعات محلی خواسته می‌شود که خودشان کنترل منابعی را در دست بگیرند تا از تمرکز قدرت جلوگیری کنند و بتوانند بر عملکرد نهادهای مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نظارت کنند .
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد گفت: اینجاست که کلید واژه هایی مانند مشارکت، شهروند فعال، فضای عمومی، علایق عمومی، هویت اجتماعی مبتنی بر ‌این علایق و... مطرح می‌شود و مواردی هستند که در جهان سوم و در قرنی که به آن قرن همیاری و مشارکت می‌گویند بسیار مهم و حیاتی هستند؛ قرنی که همه ناگزیر به پذیرش مشارکت هستند چون از طرفی با حضور مردم ظرفیت برای جلب مشارکت در بین مردم بالا رفته است و از طرفی مسائل آنقدر پیچیده شده که به وسیله تعداد محدودی از افراد قابل حل نیست .
خامسی به موضوع سمن ها به عنوان یکی از ابزارهای اساسی کاهش تمرکز قدرت اشاره و خاطرنشان کرد: سمن‌ها امروزه به بازیگرانی قدرتمند در عرصه‌های بین المللی تبدیل شده‌اند که توانایی تاثیرگذاری بسیار بالایی دارند و یکی از دلایل مهم آن مفهوم جامعه مدنی جهانی در سال‌های اخیر است .
این مسئول همچنین در تشریح اهداف سمن‌ها، تصریح کرد: کاهش حجم کار دستگاه های دولتی، کمک به حقوق شهروندی، ایجاد نشاط اجتماعی، حاکم کردن عدالت اجتماعی، ایجاد کثرت گرایی در جامعه، افزایش بازدهی منابع انسانی و مالی، ایجاد تعادل اجتماعی، ایجاد هماهنگی و همبستگی اجتماعی در جامعه، نظام پنهان ارتقای سلامت جامعه، بالا بردن سطح فرهنگ مشارکت عمومی، تأمین امنیت انسانی، ایجاد تثبیت اقتصادی، به کارگیری نیروهای نهفته مردمی و جوان، جذب منابع مالی و امکانات غیرنقدی برای ارتقای حوزه های مختلفی که در آنها فعالیت می‌کنند ‌از جمله میراث فرهنگی، بهداشت، آموزش، محیط زیست، ترافیک، برنامه های کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی و... از عمده ترین اهداف و نقش های مورد انتظار سمن ها هستند و مهم تر از همه به عنوان واسطه ای بین دولت و ملت بوده و در واقع یک تعامل دو سویه بین دولت و ملت را فراهم می کنند و مشخص است که سمن ها با این اهداف و کارکردها، بازیگران اصلی تحقق توسعه پایدار در جوامع هستند .
خامسی ادامه داد: در بحث توسعه پایدار موضوع توسعه مشارکتی مطرح می شود که در آن مسئولیت، برنامه ریزی، اجرا، نگهداری، نظارت و... بر عهده مردم است و به مردم برای مشارکت و توانمند سازی خودشان فرصت می دهد، زمینه بحث و گفتگو را در مباحث جمعی ایجاد می کند و حتی حق اعتراض مدنی را فراهم می کند ‌و تجربه نشان داده که این حالت از توسعه، پایدارترین شکل توسعه در کشورهاست و به خاطر همین است که در همین رابطه انجمن ها و نهادهای مردمی به مجرایی برای آموزش مردم و حضور دادن آنها در سرنوشت خودشان و مشارکت در تصمیم گیری های جمعی که در سطح محلات و مناطق شهری تبدیل می شوند .
وی افزود: ضروری ‌است در عصر جهانی شدن و در آستانه تحقق توسعه پایدار آگاهی مردم افزایش یابد و سازمان‌های مردم‌نهاد برای افزایش خلاقیت، مشارکت عمومی و پیشرفت اجتماعی تلاش کنند و بتوانند جانشین شایسته ‌ای برای خدمات عمومی در سطح جامعه و پرچمدار صلح و دوستی ایرانیان در جوامع بین المللی باشند .
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری به عمده ترین چالش فراروی توسعه مشارکتی در کشور پرداخت و گفت: در ایران بیشتر به محیط کالبدی شهرها توجه شده و کمتر به فضای اجتماعی که شاید بزرگ‌ترین سرمایه آن انسان است پرداخته شده و علت آن ساختار تاریخی حکومت های تمرکزگرا در ایران بوده؛ یعنی حکومت ها همیشه متمرکز و اقتدارگرا و یک سویه بودند و حوزه های عمومی به عنوان حد فاصل دولت و ملت وجود نداشتند؛ در واقع به جای حاکمیت شهری، حکومت شهری حکمران بوده است‌ و حاکمیت شهری یعنی در آن مسئولیت پذیری، مشارکت، قانونمندی، شفافیت، اثربخشی، کارآیی، پاسخگویی، عدالت، بینش راهبردی، تمرکز زدایی و جهت گیری توافقی باید وجود داشته باشد .
خامسی ادامه داد: ایران معمولا فاقد این مباحث بوده و در واقع سه حوزه در روند تاریخی شهرهای آن تأثیرگذار بوده اند: حوزه خصوصی که حریم خصوصی افراد را شامل می شده، حوزه عمومی که به همه اختصاص داشته و حوزه دولتی که به دولت اختصاص داشته است منتهی در طول تاریخ نشان داده شده که همیشه حوزه عمومی هم در دست دولت بوده و در واقع حوزه عمومی به معنای واقعی آن وجود نداشته است .
وی در پایان گفت: مسلم است که در این فضا سازمان های مردم نهاد هم جایگاهی نداشتند اما در سال های اخیر با توجه به اینکه بحث توسعه پایدار مطرح شده و توسعه پایدار در جهان سوم رابطه ویژه ای با سمن ها و تشکل های غیر دولتی دارد این مفهوم نیز در حال نهادینه شدن بوده و به آن توجه می شود .‌
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهره‌برداری از پروژه بازپیرایی پارک جوان محله‌ اکبرآباد

ابطال کارت‌ ملی 16 درصد از یزدی‌ها

تقاطع غیر همسطح مهرآوران در هفته دولت افتتاح می‌شود

ابطال کارت‌ ملی 16 درصد از یزدی‌ها

نتایج انتخابات هئیت رئیسه شورای اسلامی یزد

260 کیلوگرم تریاک در یزد کشف شد

پزشکان نمونه اردکان و میبد تجلیل شدند

«محله من، محله تو» طرحی برای نشاط اجتماعی در اردکان

اسامی 56 نفر از مصدومین حادثه امروز اتوبوس مشهد- یزد

عملیات اجرایی خط انتقال پساب تصفیه شده به فضای سبز شهری آغاز شد

زمینگیر شدن سوداگران مرگ با 400 کیلوتریاک در خاتم

ساماندهی مبنای وصول عوارض در شهرداری با تکمیل طرح پیوست اقتصادی، اجرایی و مالی طرح تفصیلی

ایجاد برندی جهانی بر اساس هویت شهر یزد در دستور کار شهرداری قرار دارد.

پلیس برای مردم قلعه و دژی استوار است

تصادف در رباط پشت بادام یک کشته و 56 مصدوم برجا گذاشت

دومین مرحله خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی تبیین شد

برخورد 2 خودرو در یزد، 56 مصدوم برجا گذاشت

برخورد 2 خودرو در یزد، 56 مصدوم برجا گذاشت

تصادف در محور طبس - یزد 5 کشته و 2 مصدوم داشت

پیام شهردار یزد به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

به مناسبت روز پزشک: نخستین جشنواره فرهنگی هنری جامعه پزشکی یزد آغاز شد

پیام شهردار یزد به مناسبت روز پزشک

نشست هماهنگی هفدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی کشور برگزار شد

دکتر مرتاض، چهره‌‎ای ماندگار و پای کار

نیروی انتظامی مسئولیت مستقیم در زمینه سرویس مدارس ندارد

گفتمان‌سازی، شفاف‌سازی و برندسازی سه اقدام شورای پنجم یزد است

در راستای بهره‌مندی عادلانه شهروندان از فضای پارک اتومبیل، بزودی شاهد بازگشت پارکبان‌ها خواهیم بود.

گزارش تصویری حضور شهردار شهر جهانی یزد در انستیتو صبا و دیدار با پزشکان پیشکسوت

گزارش تصویری آغاز عملیات اجرایی خط انتقال پساب تصفیه شده به فضای سبز شهری با حضور شهردار شهر جهانی یزد در بلوار آیت الله فقیه خراسانی

شهردار یزد بر لزوم نقش آفرینی بیشتر پزشکان در افزایش کیفیت زندگی در شهر تاکید کرد

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد تصریح کرد: علم و فناوری و تجهیزات جدید همیشه راه های متفاوتی در مقابله با حوادث گوناگون جاده ای معرفی می کند

عملیات اجرایی خط انتقال پساب تصفیه شده به فضای سبز شهری آغاز شد

شهردار یزد خاطر نشان کرد: با اجرای پروژه انتقال پساب تصفیه شده، منابع آبی مورد نیاز اکو پارک تامین می شود

مبنای ارزیابی دستگاه‌های دولتی منطبق بر دیدگاه مردم باشد

9 درصد جمعیت استان یزد «سید» هستند

آمادگی کامل پلیس برای پوشش اجلاس پیرغلامان حسینی در یزد

لزوم اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر در شهرهای استان

گزارش تصویری مراسم جشن عید غدیر و تجلیل از سادات شهرداری یزد

جوان شهربابکی بعد از مرگ اعضای بدنش را در یزد اهدا کرد

نوسانات دما در یزد ادامه خواهد داشت

هوای یزد خنک‌تر می‌شود

طرح جمع‌آوری معتادان استان یزد با جدیت دنبال شود

روند عملیات عمرانی زیرسازی و آسفالت کوچه‌ها در مناطق به‌صورت مشارکتی (مالکین و شهرداری) می‌باشد.

تشکیل تیپ18 الغدیر منحصر بفرد بود

روند عملیات عمرانی زیرسازی و آسفالت معابر در مناطق به‌صورت مشارکتی (اهالی محل و شهرداری) می‌باشد.

برترین‌های کارگاه «بهشت همین نزدیکی» در یزد تجلیل شدند

مراسم اختتامیه «نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی» در باغ دولت‌آباد یزد

روز غدیرخم برترین عید شیعیان است

احیای هویت نساجی یزد عاملی برای توسعه پایدار است

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد بر لزوم توجه به مسئولیت اجتماعی در مدیریت پسماند شهری تاکید کرد