خبر یزد

آخرين مطالب

تاثیر برنامه‌های اوقات فراغت در نشاط اجتماعی سياسي

تاثیر برنامه‌های اوقات فراغت در نشاط اجتماعی

  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - با توجه به اهمیت طرح غنی سازی اوقات فراغت پس از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و آغاز فصل تابستان همراه با برنامه‌های متنوع و شاد در چارچوب موازین و ارزش‌های دینی نه تنها مورد حمایت قرار گرفته بلکه در زندگی اجتماعی، اقتصادی و اشتغال افراد نیز تاثیرگذار است.

اگر اوقات فراغت بدون برنامه ریزی باشد، نه تنها مفید نیست بلکه باعث بروز برخی آسیب‌های اجتماعی می‌شود و طرح غنی‌سازی اوقات فراغت از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که این قشر عظیم آینده سازان جامعه هستند.
سبک زندگی، برخورد اجتماعی، عاطفی، روش برخورد با مردم، تلاش در رشد و شکوفایی جامعه، رونق بخشیدن به مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مسائلی است که در برنامه ریزی اوقات و فراغت جوانان و نوجوانان باید به طور جد لحاظ شود.
کارشناسان معتقدند، اوقات فراغت تنها برگزاری کلاس‌های آموزشی نیست بلکه باید فضایی فراهم شود که کودکان، نوجوانان و جوانان علاوه بر دورهمی با نشاط و هدفدار، در کلاس مورد علاقه خود شرکت کنند.
مسئولان باید برنامه‌های خود را قبل از شروع تعطیلات تابستانی تدوین کنند و برنامه‌های اوقات فراغت را با هماهنگی هم انجام دهند تا کلاس‌ها و دوره‌های موازی تجمیع شود.
تأثیر اوقات فراغت در جوانان
به گفته فرماندار ابرکوه در فرایند برگزاری طرح اوقات فراغت جوانان و نوجوانان موازی کاری در اجرای برنامه‌ها اثرات منفی در جامعه دارد.
محمد کاظمی نسب افزود: لذا برخی کلاس‌های آموزشی که مرتبط با هر دستگاه اجرایی است، اجرا شود و در برنامه‌های اوقات فراغت جوانان و نوجوانان از موازی کاری‌ها باید پرهیز و از انجام آن باید جلوگیری کنیم.
رئیس کار گروه اشتغال ابرکوه گفت: غنی سازی اوقات فراغت جوانان در پیشگیری از آسیب‌ها، ناهنجاری‌های اجتماعی و همچنین اشتغال جوانان بسیار تأثیر گذار است.

کاظمی نسب اظهار کرد: برنامه‌های اوقات فراغت دانش آموزان باید از محتوای متناسب و با نیازهای روز و مهارت آموزی همراه و در اشتغال آنها مفید و مسیر باشد.
فرماندار ابرکوه با اشاره به اینکه اوقات فراغت دانش آموزان، جوانان و نوجوانان ظرفیت خوبی برای مهارت آموزی دارد، افزود: فراغت از تحصیل، فرصت خوبی برای ارتقای داشته‌های جوانان و نوجوانان به ویژه در حوزه مهارت‌های زندگی است.
رئیس شورای آموزش و پرورش ابرکوه اظهار داشت: برنامه‌های غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان باید به سمت کیفی شدن برنامه ریزی شده باشد تا در حوزه برنامه‌ریزی برای این قشر، نیازهای جامعه هدف را شناسایی کنیم.
وی بیان کرد: به تمام دستگاه‌های اجرایی و برنامه ریزی در خصوص ارائه آموزش‌های مهارت محور و نشاط آور تاکید شده است.
معاون پرورشی و تربیت‌بدنی آموزش و پرورش ابرکوه هم با بیان اینکه هزار و 600 دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی جذب مراکز اوقات فراغت تابستانی شدند، اظهار کرد: در این مراکز فعالیت‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی تربیتی و ورزشی، تفریحی و مهارتی انجام می‌شود.
محمدعلی شکیبا تصریح کرد: برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان شهرستان 25 پایگاه تابستانی شامل دارالقران، مجتمع ورزشی شهدای دانش آموز، خانه ریاضیات، کانون‌های فرهنگی تربیتی و پژوهش سرای دانش آموزی و مدرسه بعثت تشکیل شده است.
وی اضافه کرد: در این کلاس‌ها آموزش‌های قرآن، احکام، ورزش، رایانه، خط نقاشی، خیاطی، فوتبال، شنا، نجوم، تقویتی ریاضی و زبان خارجی، خوشنویسی و روباتیک ارائه می‌شود.
آموزش‌های فنی حرفه‌ای در طرح اوقات فراغت
همچنین رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای امام حسین (ع) ابرکوه گفت: 240 نفر از جوانان و نوجوانان جذب کلاس‌های آموزشی طرح اوقات فراغت این مرکز شدند.
عباس حسنی افزود: در این کلاس‌ها آموزش‌های مورد نیاز در رشته‌های مکانیک، برق خودرو، سرویس و نگهداری خودرو، طراحی دوخت، رشته‌های تزئینی، رایانه و همچنین صنعت، جوشکاری، تراش، لوله کشی تأسیسات، برق ساختمان، رشته‌های لوازم خانگی، خیاطی و دوربین مداربسته آموزش داده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این کلاس‌ها از اول تیر ماه دایر و تا قبل از شروع سال تحصیلی ادامه دارد، اظهار کرد: شرکت کنندگان برای مهارت‌های خاص مورد نیاز صنعت و مهارت‌های عمومی بازار کار و اشتغال آموزش می‌بینند.
رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای ابرکوه اضافه کرد: دوره‌های آموزشی در کارگاه‌های مجهز و با وسایل مورد نیاز برگزار و در پایان با برگزاری آزمون نسبت به ارائه گواهینامه به افراد اقدام می‌شود.
همچنین مدیر پایگاه امامت فنی وحرفه ای ابرکوه به ایرنا گفت: برگزاری کلاس آموزشی دوره خیاطی با هدف طرح اوقات فراغت بیشتر برای تأمین اقتصاد خانواده‌ها برگزار می‌شود.
فاطمه فتح زاده افزود: کلاس‌های آموزشی فنی وحرفه‌ای استفاده مفید از زمان، کسب تجربه در زمینه مهارت وانقال تجربه به فرزندان تشکیل شده است.
30 دوره آموزشی و ویژه برنامه فرهنگی هنری
همچنین رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ابرکوه می گوید: در راستای غنی سازی و پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در فصل تابستان 30 دوره آموزشی و ویژه برنامه فرهنگی هنری در حال اجراست.
حمیدرضا بصیری افزود: این برنامه‌ها در قالب کلاس‌های قرآنی، فرهنگی، هنری، هنرهای نمایشی و سینمایی، برای رده‌های سنی مختلف تا پایان شهریور ماه ادامه دارد.
وی ادامه داد: مراکز و آموزشگاه‌های هنری وابسته به این اداره که با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامل موسسات، آموزشگاه‌ها و انجمن‌های فرهنگی و هنری و همچنین کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در این طرح فعالیت دارند.
وی با بیان اینکه مهمترین دستاورد این مراکز شناسایی و آموزش افراد مستعد و متخصص در
زمینه‌های هنری، توسعه فرهنگی و ارتقاء سطح نشاط اجتماعی است، افزود: 600 نفر از جوانان و نوجوانان در موسسات فرهنگی قرآن و عترت، آموزشگاه هنرهای تجسمی آبرنگ، آموزشگاه هنرهای سنتی سارنگ، آموزشگاه‌های موسیقی فریاد و چکاوک، آموزشگاه های خوشنویسی و نقاشیخط باران هنر و لایق، آموزشگاه صنایع دستی دستواره، انجمن هنرهای نمایشی، انجمن خوشنویسان و موسسات فرهنگی هنری ثبت نام کرده اند.
بصیری ادامه داد: تهدیدی که می‌تواند متوجه روند رو به رشد این دوره‌ها باشد، تکراری و موازی کاری توسط سایر دستگاه‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: در بررسی‌های به عمل آمده و نظر سنجی‌هایی که از شرکت کنندگان در این دوره ها به عمل آمده وجود دوره‌های آموزشی تکمیلی مهمترین نقطه قوت این کلاس‌ها و فقدان بعضی از کلاس‌های تخصصی نقطه ضعف این دوره‌هاست.
علی فلاح زاده دانش آموز کلاس دهم در حاشیه شرکت در کلاس‌های تجسمی هم گفت: کمبود امکانات تصویری مانند پروژکتور کیفیت دوره‌های آموزشی را کاهش داده و وجود لب تاپ و استفاده از امکانات مدرن سطح آموزش را ارتقاء می دهد.
امیررضا شریفی دانش آموز کلاس ششم نیز پس از شرکت در کلاس‌های فن بیان گفت: اگر شرایطی پیش بیاید تا آنچه را آموخته‌ایم اجرا کنیم بهتر می‌توانیم در دوره‌های بعدی شرکت کنیم.
‌ شرکت پنج هزار نوجوان و جوان در طرح اوقات فراغت
مسئول کانون فرهنگی و هنری مساجد ابرکوه نیز گفت: هم اکنون پنج هزار نفر نوجوان و جوان شهرستان در طرح تابستانی اوقات فراغت این نهاد شرکت کردند و در حال سپری کردن اوقات فراغت خود هستند.
محمدرضا فلاح زاده، افزود: طرح غنی سازی اوقات فراغت در 60 کانون فرهنگی و هنری مساجد شهرستان در حال اجراست.
وی اظهار کرد: این طرح با محوریت قرآن و عترت، مباحث آموزشی، فرهنگی و هنری، شبکه‌سازی و فضای مجازی، مباحث آموزشی و اجتماعی برگزار می‌شود.
بخشی دیگر از نهادهای شهرستان از جمله ناحیه مقاومت بسیج، اداره تبلیغات اسلامی، ورزش وجوانان و …در جذب جوانان و نوجوانان در تعطیلات تابستانی فعالیت دارند.
مرکز شهرستان 55 هزار نفری ابرکوه در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
7540/‏‬ 2047

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جامعه پزشکی را رو در روی مردم قرار ندهیم

دولت پاسخگوی مطالبات قانونی مردم است

درمان درد بی اعتمادی به پزشکان

روزت مبارک، دستانت شفابخش/ فعالیت 2هزار پزشک در یزد

جامعه پزشکی را رو در روی مردم قرار ندهیم

یزد ظرفیت برگزاری المپیادهای کشوری را داراست

استانداری، تمام‌وقت در خدمت مردم است

خانواده‌ها، ازدواج فرزندان را در اولویت قرار دهند

حمایت دولت به سمت کارآفرینی برای فارغ‌التحصیلان بومی یزد می‌رود

یزد نایب قهرمان المپیاد استعدادهای برتر کانوپولو کشور شد

9 طرح عمران شهری در اردکان افتتاح می شود

ظریف : اروپا باید راهی برای آسان‌ تر شدن شرایط برای ایران بیابد

بهره‌برداری از 99 طرح هفته دولت ابرکوه با اعتبار 370 میلیارد ریال

مهاجرپذیری، برنامه ریزی در استان یزد را با چالش مواجه کرده است

دو هزار و 442 واحد مسکن مهر در یزد به بهره برداری می رسد

720 طرح در استان یزد آماده بهره‌برداری است

افتتاح 720 طرح با اشتغالزایی 2100 نفر در هفته دولت

هفته دولت فرصت تبیین دستاوردهای دولت تدبیر و امید است

انقلاب با فداکاری مردم به 40 سالگی رسیده است

هوک: امروز، روز دوستی مردم ایران و آمریکاست!

هفته دولت، فرصت خوبی برای تقدیر از کارکنان اجرایی است

هفته دولت فرصتی برای تقویت فرآیند گفت‌و‌گوی دولت و مردم است

مردم و مسئولان مهریز به مقام شهدا ادای احترام کردند

زمینه حضور گسترده مردم در انتخابات مجلس فراهم شود

آمریکای ترسو جرات جسارت به ایران را ندارد

بهره‌برداری از 53 طرح هفته دولت در مهریز

رقابت 55 نامزد انتخابات در استان یزد برای کسب چهار کرسی مجلس دهم

زمینه حضور گسترده مردم در انتخابات مجلس فراهم شود

جهانگیری : زنده نگه‌ داشتن امید مردم، وظیفه ماست

آمادگی ایران برای رویارویی با هر تهدید احتمالی

تیم فوتبال یزدلوله، همشهری خود فولاد را شکست داد

تیم فوتبال یزدلوله بر جوانان خود غلبه کرد

پیروزی تیم فوتبال یزدلوله بر پادما اصفهان

ایستادگی در برابر تحریم ها نشانه جامعه واقعی اسلامی است

آمریکای ترسو جرات جسارت به ایران را ندارد

بیانیه گام دوم انقلاب بازخوانی وصایای امام خمینی (ره) است

هدهدهای بیست و دوم مراکز صدا و سیما به یزد آمدند

استانداران یزد و خراسان‌ جنوبی تفام‌نامه همکاری امضا کردند

انتقاد نماینده مجلس از عدم حضور مسئولان کشور در خاتم

در نشست والعصر حوزه هنری یزد: دومین مرحله خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی تبیین شد

هفته دولت فرصتی برای تقویت فرآیند گفت‌و‌گوی دولت و مردم است

حوزه های علمیه در کنار فقاهت نگاه ویژه به تبلیغ دین داشته باشند

یزد در مسیر جهانی شدن/ثبت جهانی بافت تاریخی یزد

شهر میراث جهانی یزد، نیازمند همدلی و تلاش مسئولان نه رقابت بخشی

استانداران خراسان‌جنوبی و یزد تفام‌نامه همکاری امضا کردند

جاودانگی اسلام در گرو معرفی معارف و اخلاق دینی توسط علماست

امام جمعه یزد: ارائه خدمات به طلاب مدارس دینی افزایش یابد

مسئولان حوزه‌های علمیه به تبلیغ دین نگاه ویژه‌ای داشته باشند

امام جمعه : همکاری خیران برای تکمیل ساختمان نیمه تمام حوزه علمیه مهریز ضروری است

نماینده ولی فقیه در استان یزد، تکمیل حوزه علمیه مهریز را خواستار شد